- doradztwo, prawo
- 30 października, 2020
Ostatni moment na uzyskanie bezzwrotnego dofinansowania wynagrodzeń pracowników z PUP i WUP w ramach tarczy antykryzysowej.
Tarcza antykryzysowa – dofinansowanie wynagrodzeń
Aktualnie przedsiębiorcy mogą kilku rodzajów dofinansowań wynagrodzeń pracowników. W zależności od sytuacji i potrzeb środki mogą pochodzić z Funduszu Pracy i są przyznawane przez Powiatowe Urzędy Pracy lub też z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i są przyznawane przez poszczególne Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Z dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników z PUP i WUP mogą korzystać mikroprzedsiębiorcy, a także mali i średni przedsiębiorcy. Duzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowania wyłącznie z WUP. Zakres wsparcia obejmuje zarówno część wynagrodzenia, jak i należne od tych wynagrodzeń składki na ubezpieczenie społeczne.
Warunkiem skorzystania z dofinansowania wynagrodzeń pracowników w ramach tarczy antykryzysowej jest spadek obrotów gospodarczych. Należy przez to rozumieć zmniejszenie sprzedaży towarów bądź usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Co istotne można porównać w zasadzie dowolny okres – nie muszą to być pełne miesiące! [JZ1]
Dofinansowanie wynagrodzeń z PUP – warunki
Wysokość wsparcia z PUP uzależniona jest spadku obrotów. Oznacza to że czym większy spadek zidentyfikowaliśmy, tym wyższe dofinansowanie wynagrodzeń pracowników uzyskamy.
Jeśli obroty spadły o:
Co najmniej 30% – dofinansowanie może wynieść do 50% wynagrodzeń pracowników objętych wnioskiem, wraz z należnymi od nich składkami na ubezpieczenia społeczne. Nie więcej jednak niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki na ubezpieczenie społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.
Co najmniej 50% – dofinansowanie może wynieść do 70% wynagrodzeń pracowników, nie więcej jednak niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki.
Co najmniej 80% – dofinansowanie może wynieść do 90% wynagrodzeń pracowników, nie więcej jednak niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę powiększonego o składki.
Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP przyznawane przez WUP
W tym przypadku dofinansowanie nie jest uzależnione od poziomu spadku, wystarczy, że będzie ono na poziomie wskazanym w ustawie, aby otrzymać pełne wsparcie. Progi w tym przypadku są znacznie niższe i wystarczy w zasadzie spadek obrotów na poziomie 15%.
Dofinansowanie wynosi do połowy wynagrodzenia. Nie może jednak przekroczyć 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Finansowaniu podlegają też składki na ubezpieczenia społeczne wskazanych pracowników.
Co istotne ze wsparcia nie można skorzystać w odniesieniu do pracownika, którego wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku było wyższe niż 300% przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez GUM.
Należy zaznaczyć, że odmiennie niż w przypadku dofinansowania z art. 15g, dla otrzymania wsparcia nie ma już konieczności zawierania porozumień z pracownikami i obniżanie wymiaru czasu pracy lub wprowadzania przestoju.
Wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń – jak złożyć?
Podobnie jak wszystkie inne dokumenty dot. pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem serwisu ministerstwa pracy. Cały proces może odbyć się zdalnie
W jaki sposób zostaną przyznane środki
Cały proces od złożenia wniosku do uzyskania środków trwa maksymalnie 30 dni, jednak zdarza się że przedsiębiorcy otrzymują środki już w ciągu kilku dni od momentu złożenia wniosku.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dofinansowanie wynagrodzeń, odpowiedni organ wpłaci należną przedsiębiorcy kwotę w całości za dany miesiąc, za który została przyznana.
Zasadniczo uzyskane środki są bezzwrotne. Warunkiem jest oczywiście wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem. Dofinansowanie przyznawane jest w okresach miesięcznych.
Proponujemy pełne wsparcie
Cały proces nie jest skomplikowany, ale w ramach jego realizacji występuje wiele wątpliwości i problemów z którymi muszą zmierzyć się przedsiębiorcy. Dzięki naszemu doświadczeniu i zespołowi doradców podatkowych i radców prawnych przeprowadzimy każdego przedsiębiorcę przez meandry tego procesu. Zawsze kierując się interesem klienta i sprawiając aby środki wpłynęły na konto w możliwie najkrótszym czasie. Dodatkowo pomagamy w rozliczeniu wsparcia.
Niestety zauważyliśmy, że organy często nadużywają swojej władzy oraz działają wbrew brzmieniu przepisom, odmawiając przedsiębiorcom wsparcia. Wychodząc naprzeciw oferujemy również swoją pomoc w przypadku kwestionowania przez organy prawa przedsiębiorcy do uzyskania wsparcia i prowadzimy rozmowy i korespondencję z organami.
Naszym celem jest przeprowadzenie przedsiębiorcy przez cały proces możliwie szybko i bezstresowo, gdyż wiemy jak ważny w obecnych czasach jest zarówno czas jak i pewność tego że otrzyma się wsparcie.