finansowanie pomostowe_2
finansowanie pomostowe_2

Finansowanie pomostowe

Finansowanie pomostowe jest formą pomocy oferowaną przez instytucje finansowe, czyli banki. Tego rodzaju kredyt zapewnia Twojej firmie płynność finansową. Od momentu rozpoczęcia inwestycji do refundacją jej kosztów, czy otrzymaniem wypłaty unijnego dofinansowania.

 Umożliwia załatanie dziury budżetowej, zapewnia ciągłość finansowania inwestycji oraz środki na bieżące wydatki przedsiębiorstwa. Jest to udzielenie pożyczki pod zabezpieczenie nieruchomości. Możesz otrzymać od 35% do 50% wartości nieruchomości.

Tego rodzaju forma wsparcia finansowego cieszy się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów, ze względu na zmniejszenie ryzyka bankructwa firmy. Warto jednak podkreślić, że finansowanie pomostowe nie jest jedyną i ostateczną formą rozwiązania.

DLA KOGO?

Jeśli posiadasz nieruchomość i potrzebujesz funduszy bez badania zdolności do obsługi długu czy też przedstawiania biznesplanu, to jest to odpowiedni produkt dla Ciebie. Musisz wyrazić zgodę na przepisanie nieruchomości i przewłaszczenie. Co oznacza, że zgadzasz się na wpis w Księdze Wieczystej w dziale II, zamiast wpisu hipotecznego w dziale IV. Reguluje to kwestia, jaką jest Księga Wieczysta, a kredyt hipoteczny. W taki właśnie sposób działa finansowanie pomostowe. O finansowanie pomostowe może starać się zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna w tym przypadku główną role gra dobre zabezpieczenie, które jest nieruchomością mieszkalną, komercyjną bądź działkę. Idealnym zabezpieczeniem dla funduszu jest nieruchomość znajdująca się w mieście powyżej 200 tys. mieszkańców, a to dlatego, że w takim miejscu rynek nieruchomości jest najbardziej płynny. Co ciekawe fundusz nie przywiązuje wagi do tego, czy jest to stare budownictwo, czy nowe. Przed udzieleniem finansowania, fundusz ustala wartość nieruchomości. Dlatego dla funduszu pożyczkowego jest to bardzo bezpieczny biznes.

JAK SKORZYSTAĆ Z FINANSOWANIA POMOSTOWEGO

Polski rynek oferuje wiele możliwości do  skorzystania z finansowania pomostowego. Najczęściej są to kredyty i zaliczki przyznane od podmiotu refundującego daną inwestycje bądź pożyczka udzielona przez innego przedsiębiorcę. Firmy pożyczkowe, które zajmują się omawianym segmentem rynku określa się jako fundusz pożyczkowy. Podzielone są na trzy modele biznesowe.

– PIERWSZY MODEL

Taką działalność może założyć osoba prywatna lub grupa osób, która posiada dostęp do stosunkowo dużego kapitału. Mając odpowiednie „know how” dotyczące wyceny zabezpieczenia, a także wyboru odpowiedniego Klienta, takie osoby mogą rozpocząć działalność biznesową. Wykazuje on bardzo dużą selektywność funduszu, co jest wynikiem tego, że wścielę zarządzający swoimi dochodami, nie mają presji czasu i celują tylko w najbardziej marżowe projekty. Zaletą takiej współpracy jest nazwisko inwestora, za którą stoi marka.

-DRUGI MODEL

Osoby, które przykładowo w przeszłości podjęły się pracy w Private Banking i są w posiadaniu dostęp do zamożnych Klientów, którzy szukają alternatywy do lokat. Lokaty to dziś raptem kilka procent zysku. Fundusze inwestycyjne zarobią czasem kilkanaście procent w skali roku, ale obarczone są dużym ryzykiem.

– TRZECI MODEL

Firma pozyskująca środki z rynku finansowego od inwestorów indywidualnych poprzez emisję obligacji i gwarantuje im zysk. Zysk możesz wypłacać kwartalnie, półrocznie bądź rocznie, w zamian za pożyczone pieniądze. Zaletą tego modelu jest to, że gwarantuje on elastyczność w podejmowaniu decyzji. Jeżeli dana osoba pożyczy pieniądze od kogoś, aby pożyczyć je dalej na rynku w momencie, gdy znajduje właściwego klienta, staje się elastyczny w stosunku do tego, który początkowo nie zapowiadał na bycie korzystnym. Wadą jest brak zasad. Fundusz pożyczkowy ma prawo zwlekać w czasie i przeciągać rozmowy licząc przy tym na bardziej atrakcyjnego klienta, który będzie posiadał bezpieczniejszy projekt lub ma możliwość zapłacić dużo więcej.

CO WYBRAĆ? FUNDUSZ POŻYCZKOWY, BANK KOMERCYJNY CZY BANK SPÓŁDZIELCZY?

W niektórych sytuacjach, w których możemy się znaleźć, bank komercyjny lub bank spółdzielczy nie będzie wstanie Ci pomóc w kwestii sfinansowania Twojego planu. Natomiast fundusz pożyczkowy może tego dokonać bez najmniejszego problemu.

OFERTA FINANSOWANIA POMOSTOWEGO

Nie ma co ukrywać, pożyczka od funduszu jest jednym z najdroższych systemów finansowania dostępnych na obecnym rynku. Standardowo kosztuje to 2–2,5% w skali miesiąca, czyli 24–30% w skali roku, a ponadto fundusz nalicza sobie jednorazową prowizję w wysokości do 6%. Należy również zaznaczyć, że maksymalna kwota finansowania wynosi 5 milinów złotych. Trzeba się również liczyć z tym, że czas oczekiwania zebrania środków w tej kwocie jest zdecydowanie dłuższy.

 Prowizja pod pewnymi warunkami może być częściowo zwrócona, na przykład po okresie sześciu miesięcy obsługi długu, proporcjonalnie do okresu pozostającego do spłaty pożyczki. Może się zdarzyć, że fundusz zastosuje odwróconą zasadę. Mianowicie oprocentowanie to „tylko” 10% w skali roku, a prowizja naliczona z góry mieści się w przedziale od 10% do nawet 25%.

Co ciekawe, podczas starania się o finansowanie pomostowe możesz podjąć się próby negocjacji. Jeżeli Twój projekt jest bezpieczny, a dodatkowo kreatywny fundusze mogą indywidualnie ustalić decyzje cenowe. W takich przypadkach bardzo ważną rolę odgrywa Ekspert Kredytowy, który pomoże w imieniu klienta w negocjacji warunków finansowania. Naszą rolą nie jest tylko i wyłącznie praca nad organizacją finansowania Twojego projektu, ale również korzystne dla Ciebie negocjacje.

ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA

Tak jak już powyżej wspomnieliśmy, aby móc otrzymać finansowanie w omawianej formie musisz spełniać tylko dwa czynniki. Pierwszy z nich dotyczy przedstawienie przez Twoją osobę planu spłaty pożyczki, a drugi to posiadanie nieruchomości w lokalizacji preferowanej przez fundusz pożyczkowy.

Nie musisz posiadać zdolności kredytowej ani również dysponować wskaźnikiem odpowiednich dochodów. Mało tego, możesz również posiadać niekorzystną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej lub Krajowym Rejestrze Długów. Finansowanie pomostowe możesz uzyskać już od pierwszego dnia Twojej działalności. Fundusz pomaga również osobom, które dopiero zaczynają przygodę z działalnością gospodarczą.

CZAS SPŁATY POŻYCZKI

Czas spłaty pożyczki zależy od funduszu. Zazwyczaj klient może wybrać okres spłaty od 3 do 24 miesięcy. Jest również możliwość przedłużenia terminu, przedstawiając wniosek o przedłużenie, który zostanie dostarczony nie później niż miesiąc przed planowaną spłatą.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Szukaj

Szukaj

Kategorie

Popularne artykuły

Bądź na czele w szybko zmieniającym się świecie biznesu.
Skontaktuj się z nami i sprawdźmy, jak możemy Ci pomóc.

lub… zadzwoń do nas!